сряда, 31 октомври 2012 г.

УСТИЕТО на Река ВЕЛЕКА

УСТИЕТО на Река ВЕЛЕКА



Едно от най-красивите / все още!/ кътчета на Южното Черноморие. Реката се вие живописно и разлива в меандри и проломи, а околния пейзаж е с фиордоподобни брегове от вулканичен произход.



Лодкарят беше така любезен да ни разкаже интересни подробности за pегиона. Устието на реката е защитена местност, на първо място заради жълтата лилия, която чаровно опасва бреговете:



И заради костенурките, които се препичаха на сухите дървета в реката:



В реката живеят над 30 вида риби, като защитени са змиорката и брианата, които се срещат само тук. Има и много защитени птици и животни, но нас ни приветства за добре дошли само един щъркел-дългокрак:



Във водите на реката плува и страшен зелен крокодил, макар и.....дървен. И той е единствен по тия географски ширини...и толкова безобиден, че костенурките го използват за пристан:



Направихме си чудесна разходка с канута. Оказа се едно много забавно и не чак толкова трудно занимание, наградено с динамичните и пищни гледки наоколо. Обаче гребане и фотографиране не ми се отдадоха едновременно.....





А това е плажната ивица на устието - кристални води, воден безкрай, докъдето ти стига погледа синьо море и синьо небе.........



Разбира се и тук са се рапростряли лакомите лапи на безпардонните Бг строители, но дано кризата ги възпре и запазим това райско кътче и за децата ни......


вторник, 30 октомври 2012 г.

Кокалянски манастир "Св.Архангел Михаил" край София

Кокалянски манастир "Св.Архангел Михаил" край София



Кокалянският манастир бил създаден през 13 в. покрай близката крепост Урвич. Смята се , че бил издигнат с благоволението на българските владетели и вероятно бил доста богат и добре уреден.

С крепостта Урвич е свързан цял цикъл предания за митичния цар Ясен. Според някои историци Ясен е най-малкият син на цар Иван Александър от първата му жена Теодора, Иван Асен V. Инициалите на името му се изписвали с буквата (Y)+Асен, откъдето дошло Ясен. Според други това бил цар Иван Шишман. В Националния историко-археологически музей се съхранява красива сребърна чаша, която според местни предания е дар на манастира от цар Иван Шишман.

При превземането и разрушаването на крепостта Урвич Кокалянският манастир оцелял. Вероятно затова се заговорило, че в него били скрити Шишмановите съкровища. Няма данни за светата обител през първите години на робството. През 16 в. в манастирите от Софийската Мала Света гора, към която принадлежал и Кокалянският манастир, се развивала активна книжовна дейност. В скриптория на манастира също работели много книжовници.



Тогава бил създаден известният Кокалянски (Урвишки) сборник. Той се състои от 50 листа с беседи, четири похвални слова, сред които и бележитото слово на Климент Охридски "Похвално слово за Михаил и Гавраил", както и приписка, водена от 1645 до 1742 г. Приписката дава интересни сведения за живота на българите от 17-18 в. В края на 16 в. било създадено Кокалянското евангелие, вероятно от поп Иван от Кратово.

В края на 18 в. и началото на 19 в. манастирът запустял след кърджалийското нападение. Възстановили го през 70-те години на 19 в. На мястото на старата паянтова църква, строена в началото на 19 в., в края на века, издигнали днешния каменен храм. Всички ценни икони от стария храм днес се намират в Археологическия музей в София. Сегашния си вид манасторът придобил след две обновления - през 1938 и 1996 г. Жилищните и стопанските сгради около църквата били подновени и разширени.



Любопитно: Край крепостта Урвич през 1895 г. Алеко Константинов с група съмишленици основал първия туристически клуб "Урвич". През същата година след поход до Черни връх бил създаден Българският туристически съюз.

Общи данни за манастира: Кокалянски манастир "Св.Архангел Михаил", 13 в., действащ, мъжки, храмов празник - 8 ноември.

събота, 13 октомври 2012 г.

СТРАШНОТО ЕЗЕРО в Рила и колко страшно е наистина....

СТРАШНОТО ЕЗЕРО в Рила и колко страшно е наистина....



В първият ден от месец октомври поемаме за еднодневен, около 10 часов поход в Рила. Синоптиците обещават много слънце, а къде най-добре да се полюбуваме на есенните лъчи ?
Потегляме от ЦПШ Мальовица, стигаме хижата Мальовица- зад хижата се вижда връх Мальовица.



И понеже тук растителността е главно иглолистна- почти не се усеща настъпващата есен....а и денят е тьй приказно слънчев......!

връх Камилата



Иглите



Красиви езера и върхове по доста трудният път...



И самото Страшно езеро, разположено на 2475 м надм. височина - невероятно внушително и оградено от циркуса Купена, Иглите и Ловница.

В този прекрасен ден езерото и мястото беше така тихо и спокойно, но за името му се носят разни легенди, свързани все с преживявания там горе, при лошо време, буря и гръмотевици. Представям си, какво е усещането, след като дори в този спокоен ден гласовете ни отекваха зловещо, завихряни от околните върхове....А казват, че на изгрев слънце дори водата не се виждала, а езерото било като тъмна дупка...Е, на нас ни се стори чудно красиво място....може би сме улучили точният ден.

Оттам - към Йончево езеро- 2013 м надм.в., спокойно и величествено, разположено под връх Попова капа .



Наоколо е местността Ръждавица - тя самата е един невероятен лунен пейзаж....с налягалите изсъхнали клекове в сиво и около тях червени дребни растения.



Докато стигнеш до самото езеро и тучната поляна в северната му страна, наоколо така динамично се откриват чудни гледки- възхититилно е !



Навръщане



разбрахме, че се движим по един международен път :



макар че през целият ден на нашето катерене не срещнахме други представители на човешкият вид...
Маршрутът е труден, почти през цялото време е изкачване или спускане по камъни, равно почти няма...но си заслужава усилието.
А Рила има и други очарования

За вас, с пряк репортаж от Рила - предава

МАРИЯ ПЕПЕЛДЖИЙСКА - Пепеляшка:

понеделник, 1 октомври 2012 г.

Болата край Каварна сред най-красивите заливи в света

Болата край Каварна сред най-красивите заливи в света



Каварненският залив „Болата” става част от Клуба „Най-красивите заливи в света”.

Приемането в елитната компания на световните райски кътчета е решено преди дни в Бодрум на годишната сесия на Клуба.

Пълноправното вливане на първия български залив в елитната група на райските кътчета ще стане на следващото редовно заседание на Клуба, което ще бъде догодина в Камбоджа.



Кандидатурата на българския залив е представена и защитена от вицепрезидента на Клуба Мария Мейра, която е и кмет на португалската община Сетубал.

Три дни след признаването на „Болата” за един от най-красивите заливи в света, Мейра и председателят на Асоциацията на Българските Черноморски общини и кмет на Аксаково Атанас Стоилов подписаха официално споразумение за побратимяване на Сетубал и Аксаково.

На сесията в Камбоджа се очаква Мария Мейра да оглави елитния Клуб на заливите и съвместно с партньора си от Аксаково инж. Стоилов да внесат втора номинация на български залив – Созополския, за пълноправно членство сред най-красивите заливи в света.



„Приемането на български залив сред най-красивите в света е изключително добра възможност България да заяви присъствието си като световна туристическа дестинация през Клуба на най-красивите заливи. Ако България има два свои залива в Клуба, това ще я изравни с Испания, Канада и Португалия и ще я изведе пред Турция, Гърция и други утвърдени туристически локации”, коментира председателят на Асоциацията на черноморските общини Атанас Стоилов.

Къде е разположено българското райско кътче:



Болата се намира до бивша военна станция. Плажът е широко известен и като място за гмуркане, освен това е единственият резерват в България, включващ и акватория, морска площ.

Над езерото минава Виа Понтика — една от големите въздушни магистрали на мигриращи птици от цяла Европа. В него гнездят интересни водолюбиви птици — малък воден бик, малък гмурец, земеродно рибарче, патици и др.



Открити са останки от антични и средновековни селища, уникални каменни кръгове, жертвени камъни, скални пещери -жилища. Отвесният бряг е осеян с подводни пещери с множество ниши в скалите.

През Болата протича къса рекичка, която се подхранва от множество извори. На мястото, където тя се влива в морето, се образува устие на лагуна. Тук е единственият пясъчен плаж в района на Калиакра.



В пещерите на Болата са открити останки от антично селище и свидетелства за живот от 400 г.пр.Хр. , както и Малтийски кръст - свидетелство за търговията на Второто Българско царство с Венеция и Генуа.

Стръмна пътека на север се изкачва до върха на скалната стена, откъдето се открива великолепен изглед към цялата клисура. Само оттук се вижда изцяло нос Калиакра.

автор: Ивайло Кючуков